بستن

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

چگونه در مصرف آب صرفه جویی کنیم

شنبه, 7 مهر 98, 13:05

به نام خدا

این بار نکاتی درباره ی چگونگی بهینه مصرف کردن آب را برایتان بازگو میکنیم که شما هم به راحتی بتوانید در صرفه جویی در مصرفآب سهیم باشید.

  1. از یک سطل برای جمع آوری آب در حین استحمام استفاده کنید! هنگامی که برای استحمام شیر آب را باز می کنید ومنتظر هستید تا آب گرم شود می توانید با قرار دادن سطلی زیر دوش حمام،از این آب سرد برای شستن حمام و دستشوییو یا آبیاری گیاهان استفاده کنید.
  2. هنگام مسواک زدن شیر آب را ببندید. هر دو دقیقه ای که شیر آب باز است چیزی حدود ۲٫۵ گالون آب (حدود ۱۱ لیتر) مصرف می شود.بنابراین هنگام مسواک زدن زمانی که از آب استفاده نمی کنید، شیر آب را ببندید و فقط زمانی کهمیخواهید آبکشی کنید آن را باز کنید.
  3. هنگامی که میخواهید دستتان را بشورید در حین کف مالی آب را ببندید و فقط هنگام آبکشی آن را باز کنید.اینگونه میتوانید از هدر رفتن مقداری آب جلوگیری کنید.
  4. برای جلوگیری از هدر رفتن آب، نشتی شیر آب ها را چک کنید و در صورت نیاز آن ها را تعمیر کنید.
  5. هنگام آشپزی بعد از آبکش کردن برنج و ماکارونی، آب آن را دور نریزید. آن را کنار بگذارید تا خنک شود سپس از آن برایآبیاری گیاهان منزل خود استفاده کنید.
  6. هنگام شستشوی خودرو به جای استفاده از آب لوله کشی منزل، خودروتان را به کارواش ببرید زیرا کارواش ها از آبتصفیه برای شستشوی ماشین ها استفاده می کنند.
  7. زمان حمام خود را کوتاهتر کنید.با باز گذاشتن دوش حمام در هر دقیقه بیش از ۵ گالون آب (۲۲ لیتر) مصرف می شود. بنابر این سعی کنید مدت زمان کمتری را صرف استحمام کنید.
  8. از لوازم کارامد استفاده کنید. استفاده از شیر آب، شیر دوش و حتی ماشین لباسشویی و ظرف شویی با کیفیت می تواندبه کاهش مصرف آب کمک کند.
  9. در حیاط خود کمتر از چمن و یا گیاهانی که نیاز به آبیاری زیاد دارند استفاده کنید.شما به راحتی می توانید گیاهانی مانندکاکتوس که نیاز به آبیاری بسیار کمتری دارند را جایگزین کنید و در عین حال محیط سبز دلپذیری داشته باشید.
  10. ماشین ظرف شویی و ماشین لباسشویی را تا زمانی که پر نشده اند روشن نکنید.
  11. اگر متوجه شدید که هزینه قبض آب منزلتان به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است به احتمال زیاد شیر آب ها دچارنشتی شده اند بنابر این با تعمیر آنها در هزینه و مصرف آب صرفه جویی خواهید کرد.
  12. از مخازن ذخیره آب باران برای آبیاری گیاهان حیاط خود استفاده کنید و از این طریق از به هدر رفتن گالون ها آبجلوگیری کنید.
  13. در توالت های قدیمی حجم زیادی آب در مخزن سیفون گنجانده می شود. میزان آب مخزن سیفون دستشویی را کمتر کنیدتا در مصرف آب صرفه جویی شود.
  14. اگر گیاهان خود را صبح زود آبیاری کنید آب کمتری مصرف می شود، دلیل این امر آن است که هنگامی که هوا خنک ترباشد مقدار کمتری از آب تبخیر می شود و آب کمتری هم جهت آبیاری مصرف خواهد شد. بنابراین آبیاری گیاهان هنگامظهر به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
  15. هنگام شستن ظروف به جای باز گذاشتن شیر آب، سینک ظرفشویی را از آب پر کنید و ظروف نشسته را در آن قرار دهیدسپس آنها را بشویید.
  16. در مصرف برق صرفه جویی کنید! شاید برایتان جالب باشد که بدانید نیروگاه ها برای تولید برق گالون ها آب مصرف میکنند. بنابر این با مصرف کمتر برق در مصرف آب هم صرفه جویی خواهید کرد.
  17. حیوانات خانگی خود را در حیاط بشورید تا آبی که صرف شستشوی آنها میشود برای آبیاری گیاهان نیز استفاده شود. البته توجه داشته باشید در صورت استفاده از مواد شوینده آسیبی به گیاهان وارد نشود.
  18. اگر از آن دسته افرادی هستید که روزی چندین بار استحمام می کنید، می توانید با کاهش مراتب استحمام خود کمکبزرگی به صرفه جویی در مصرف آب کنید.
  19. از پسمانده ی آبی که برای شستن لباس در لباسشویی استفاده می شود، مجددا برای شستن دستشویی و توالت استفادهکنید. البته باید توجه داشته باشید که این کار خلاف قوانین محلی که در آن زندگی می کنید نباشد.
  20. استفاده از مخزن آب برای ذخیره کردن آب اگر چه به طور مستقیم ارتباطی با صرفه جویی آب ندارد ولی کمک می کند تادر ساعات افت فشار و افزایش مصرف مشکلی بابت کمبود و یا قطعی آب در کوتاه مدت نداشته باشید.

نظرات کاربران

لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.